Drukuj
Odsłony: 2536

KRUS 1

Tendencja dużego postępu cywilizacyjnego, która miała miejsce na przełomie XX i XXI w., spowodowała ogromną ekspansję światowych producentów nasion, środków ochrony roślin, nawozów i maszyn rolniczych na nasz polski rynek. Okres ten zapoczątkował nieograniczony dostęp do wiedzy i nauki oraz środków produkcji. Dzięki temu możliwe stało się uzyskanie wysokich plonów o wysokiej jakości. Istotną rolę odgrywają tu m.in. środki ochrony roślin (pestycydy), których zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chwastów, sprawców chorób i szkodników. Środki te - podobnie jak leki, składają się z substancji czynnej. Mogą jej towarzyszyć inne substancje dla poprawy działania. Wyróżniamy zatem m.in. herbicydy do zwalczania chwastów, fungicydy do zwalczania grzybów czy insektycydy do zwalczania owadów.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin z dniem 1 stycznia 2014 r. stosowanie integrowanej ochrony roślin stało się obowiązkiem wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Art. 35 ww. ustawy określa, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem [1]. 

Aby praca podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin była bezpieczna, konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

Przed przystąpieniem do zabiegów ochrony roślin należy również pamiętać:

- odstępów czasu między poszczególnymi zabiegami,

- maksymalnej liczby zastosowań danego środka w trakcie sezonu,

- maksymalnej dawki środka ochrony roślin na ha, jaka może być zastosowana w trakcie sezonu wegetacyjnego,

jeżeli zostały one określone w etykiecie tego środka [3].

 Źródło: KRUSobrazek

Bibliografia:

[1] - http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/wym-dla-stosujacych-sor/

[2] – Broszura Państwowej Inspekcji Pracy, Rolnictwo – Bezpieczne wykonywanie wybranych prac, Andrzej Zalewski, Warszawa 2019,

[3] - https://www.gov.pl/web/rolnictwo/stosowanie-srodkow-ochrony-roslin-laczne-i-w-dawkach-obnizonych

[4] - Rysunek – opracowanie własne na podstawie materiałów szkoleniowych firmy Bayer.