Kunova zd

W dniach 3-5 lipca tego roku odbyła się oficjalna wizyta delegacji Gminy Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem w partnerskiej Gminie Srbac (Bośnia i Hercegowina). Liczna grupa Mieszkańców z miejscowości Czerna przyjechała w tych dniach na ziemi swoich przodków. 4 lipca na terenie byłego cmentarza wsi Kunova odbyła się uroczystość upamiętniająca Polskich osadników w latach 1900-1945.
Przed wyjazdem do Gminy Srbac Mieszkańcy Czernej wzięli udział we mszy świętej, podczas której ks. Kanonik Edward Franczak wraz z ks. Proboszczem Franciszkiem Modrzyńskim poświęcili Krzyż i Tablicę pamiątkową.
W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie Dr Andrzej Krawczyk, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu Janusz Tatera, Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Jednostki Wojskowej 4810 EUFOR Ilidża Sarajewo Ppłk Krzysztof Karczewski, Naczelnik Gminy Srbac Drago C̀iric̀, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu Anna Lityńska, Sołtys wsi Czerna Józef Potyszka, Mieszkańcy wsi Czerna oraz zaproszeni gości.
W tym dniu została uroczyście odsłonięta ufundowana przez Urząd Miejski w Nowogrodźcu Tablica pamiątkowa oraz ufundowany przez Sołtysa Czernej Pana Józefa Potyszkę Krzyż na cześć Polaków zamieszkałych niegdyś te tereny.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Naczelnik Gminy Srbac Drago C̀iric̀ oraz Sołtys Czernej Józef Potyszka. Tekst na tablicy jest napisany w językach polskim i serbskim:

TU BYŁ NASZ DOM                                     ОВДЕ ЈЕ БИЛ НАШ ЗАВИЧАЈ

TU ZOSTAWILIŚMY ŚLAD                            ОВДЕ СМО ОСТАВИЛИ ТРАЦЕ

POLSKICH TUŁACZY                                    ПОЉСКИХ EМИГРАНАТА

POLSKIM OSADNIKOM                                 ПОЉСКИМ НАСЕЉЕНИКOМ

MIESZKAŃCOM KUNOWY                             СТАНОВНИКOM КУНОВE

W LATACH 1900-1945                                 У ГОДИНАМА 1900-1945

POTOMKOWIE Z CZERNEJ                            ПОТОМЦИ ИЗ ЧEPНА

    POLSKA                                                         ПОЛША

W swoim przemówieniu Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie podziękował wysokim gościom za udział w tak szczególnej i ważnej uroczystości, podziękował Mieszkańcom wsi Czerna za trud i zaangażowanie, za pamięć o naszych przodkach, szacunek do historii, miłość do Ojczyzny. Szczególne słowa wdzięczności zostały skierowane do Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie Dr Andrzeja Krawczyka, Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu Janusza Tatery, Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Jednostki Wojskowej 4810 EUFOR Ilidża Sarajewo Ppłk Krzysztofa Karczewskiego za udział w uroczystości oraz do władz samorządowych partnerskiej Gminy Srbac za wrażliwość, za pomoc przy regulacji starych polskich cmentarzy, za organizację tak wzniosłego wydarzenia.
Według spisu ludności z 1935 roku w miejscowości Kunova zamieszkiwało 1380 osób, natomiast w pobliskiej miejscowości Rakovac – 1800 osób. Osiem osób urodzonych w Kunovej wzięli udział w uroczystości upamiętnienia naszych przodków. Pan Antoni Dziechciarz opowiedział licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia historię Kunovej, okoliczności powrotu Polaków do Ojczyzny, wspominał życzliwie Mieszkańców ziemi Srbac oraz przyjaźń między obu narodami, przemawiając w dwóch językach – polskim i serbskim. Religia, tradycja oraz polska tożsamość pomagały przetrwać ciężkie czasy, daleko od umiłowanej Ojczyzny.
Pod odsłoniętą Tablicą i Krzyżem zostały złożone wieniec, kwiaty oraz znicze ufundowane przez Mieszkańców wsi Czerna. Nie obeszło się bez łez, wzruszających opowieści oraz wspomnień.
Po zakończeniu uroczystości upamiętniającej Polskich osadników w latach 1900-1945, delegacja z Gminy Nowogrodziec wraz z przedstawicielami Gminy Srbac odwiedziła kompleks klasztorny Osovica.
Przedsięwzięcie było możliwe dzięki nawiązanej współpracy na podstawie partnerskiej umowy pomiędzy gminami Srbac i Nowogrodziec.

 Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje Ambasadorowi Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie Dr Andrzejowi Krawczyk, Konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu Januszowi Tatera, Dowódce Polskiego Kontyngentu Wojskowego Jednostki Wojskowej 4810 EUFOR Ilidża Sarajewo Ppłk Krzysztofowi Karczewskiemu, Naczelnikowi Gminy Srbac Drago C̀iric̀ wraz z pracownikami, gorąco dziękuje Mieszkańcom wsi Czerna za organizację wyjazdu do partnerskiej Gminy Srbac, zaangażowanie w sprawę upamiętnienia Przodków, uhonorowania pamięci Polaków pochowanych na ziemiach serbskich, szczególne podziękowania składając na ręce Sołtysa Czernej Józefa Potyszki, dziękuje Pani Halinie Waniak za współudział w organizacji wycieczki Mieszkańców Czernej do Srbac oraz wszystkim zaproszonym Gościom.

 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Polskich osadników żyjących w Bośni w latach 1897 - 1947 - Relacje Kontyngentu Wojskowego Jednostki Wojskowej 4810 EUFOR Ilidża Sarajewo

Otkrivena spomen ploča Poljacima na Motajici - Relacje Gminy Srbac (oficjalna strona Urzędu Gminy Srbac)

 Kunova zdjęcia

Oprac. A.Veer, fot. T.Buryła