wykroty pomnik zd

Z inicjatywy Pani Krystyny Proć, Sołtysa Wykrot, oraz Pani Małgorzaty Sokalskiej, Dyrektora Gimnazjum im. Ireny Sendler w Wykrotach, odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę przybycia do Wykrot i Zagajnika reemigrantów z terenów byłej Jugosławii i osób wysiedlonych w Kresów Wschodnich.

W tym niezwykle ważnym dla mieszkańców wydarzeniu, które odbyło się 10 kwietnia 2016 roku, udział wzięli: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Wicestarosta Bolesławiecki Marian Haniszewski, członek Zarządu Rady Powiatu Bolesławieckiego Stanisław Chwojnicki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół Halina Waniak, liczni goście i mieszkańcy sołectw Wykroty i Zagajnik. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy, którą poświęcił Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła i św. Anny w Wykrotach ksiądz Władysław Stępniak. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, przez uczestników wydarzenia zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Kresowiacy i reemigranci stanowili dwie główne grupy osób osiadłych po II wojnie światowej w Wykrotach i Zagajniku, była tu również duża grupa osadników wojskowych. Historię przesiedleń obrazowali podczas występu w świetlicy wiejskiej uczniowie Gimnazjum im. I. Sendler w Wykrotach. Przedstawione zostały informacje i wspomnienia zebrane podczas spotkań i rozmów ze starszymi mieszkańcami Wykrot i Zagajnika. Gimnazjaliści przytoczyli wspomnienia Pań: Anieli Mytych, Heleny Kosowskiej, Haliny Wojciechowskiej, Sabiny Janiszyn, Heleny Wojtyszyn, Karoliny Prytki oraz Panów Michała Janiszyna i Tadeusza Słobodziana. Dyrektor Gimnazjum im. I. Sendler w Wykrotach Małgorzata Sokalska zaprezentowała zgromadzonym gościom jak wyglądało życie parafii i szkoły w pierwszych latach po wojnie. Następnie wystąpił Pan Jan Bujak, urodzony w Bośni, autor znanych na Dolnym Śląsku książek „Galicjanie i Serbowie”. Swoimi wspomnieniami podzieliła się też Pani Stanisława Zięcik, urodzona na Kresach w Janowcu koło Trembowli, dawna mieszkanka wsi Wykroty.

Zebrani mogli wysłuchać utworów muzycznych z Bośni i Kresów Wschodnich w znakomitym wykonaniu zespołu „Perełki”, jak również degustować potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wykrotach.

Pamiątkowa tablica została sfinansowana z budżetu Gminy i Miasta Nowogrodziec. Organizatorami uroczystości byli: Rada Sołecka wsi Wykroty i Zagajnik, Gimnazjum im. I. Sendler w Wykrotach, Stowarzyszenie Integracja i Przyszłość sołectw Wykroty i Zagajnik, przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, sponsorów i mieszkańców.

wykroty pomnik zdjęcia