odpady problemowe zd

>>CO ZROBIĆ Z ODPADAMI PROBLEMOWYMI?<<

Odpady problemowe. Czym są? Dlaczego są tak niebezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego? Jak właściwie nimi gospodarować?

W strumieniu odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych znajdują się pewne frakcje odpadów, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla środowiska naturalnego. Są to odpady niebezpieczne zwane również odpadami problemowymi, które ze względu na swoje pochodzenie, inne właściwości, gabaryty i skład chemiczny bezwzględnie nie mogą trafiać do zwykłych pojemników na odpady komunalne. Informuje o tym umieszczony na nich charakterystyczny przekreślony znak kubła.

Do odpadów problemowych zaliczamy następujące rodzaje odpadów powstające w gospodarstwach domowych:

farby, lakiery, kleje, lepiszcze, żywice i opakowania po nich,
rozpuszczalniki, kwasy, alkalia i opakowania po nich,
odczynniki fotograficzne i chemiczne i opakowania po nich,
lekarstwa,
pestycydy, herbicydy, insektycydy itp. oraz opakowania po nich,
baterie jednorazowe, w tym alkaliczne,
akumulatory samochodowe, zużyte oleje i smary,
lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć np. termometry,
aerozole,
odpady wielkogabarytowe,
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

NIEZUŻYTE I PRZETERMINOWANE LEKI - dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci? Zużyte i przeterminowane leki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, ale również dla środowiska naturalnego. Obowiązuje bezwzględny zakaz wyrzucania ich do pojemników na odpady zmieszane lub segregowane. Najprostszym sposobem jest oddanie ich do aptek.