bieg zd

19 czerwca 2016 roku, już po raz osiemnasty, w Nowogrodźcu odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny "Nowogrodziecka 10-tka". Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich.

Zawody dziecięce i młodzieżowe zostały rozegrane w pięciu kategoriach wiekowych: bieg rodzinny – na dystansie 300 m, biegi szkolne dzieci młodszych – na dystansie 300 metrów (szkoły podstawowe, klasy 1- 4), bieg szkolny dzieci starszych – na dystansie 2 km (szkoły podstawowe, klasy 5 – 6; szkoły gimnazjalne, klasy 1 – 3). W każdej grupie obowiązywał podział na dziewczęta i chłopców.
Bieg VIP-ów został przeprowadzony na dystansie 2 km, natomiast Bieg Główny to 10-kilometrowa trasa głównymi drogami miasta, składająca się z 5 pętli dwukilometrowych.

Bieg rodzinny, który odbył się jako pierwszy, skierowany był głównie do przedszkolaków. Tu dzieci startowały wspólnie z rodzicami, a ideą nie były wygrane i zajęte miejsca, ale dobra zabawa oraz zachęcenie najmłodszych do biegania i aktywnego spędzania wolnego czasu. Wystartowało 38 dzieci z rodzicami, czyli razem 76 osób udowodniło, że warto aktywnie spędzić niedzielny poranek. Dla wszystkich małych zawodniczek i zawodników przygotowano pamiątkowe medale, które każdemu dziecku zostały wręczone na podium. Dodatkowymi niespodziankami były gadżety biegu oraz słodkie upominki.

Po przedszkolakach przyszedł czas na dzieci młodsze z klas 1-4 szkół podstawowych, które podobnie jak w biegu wcześniejszym wytarowały na dystansie 300 metrów. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali:
Kategoria K1 (rocznik 209) – Martyna Stec z Nowogrodźca.
Kategoria M1 (rocznik 2009) – Radosław Kopeć z Gierałtowa.
Kategoria K2 (rocznik 2008-2007) – Luiza Kaczor z Nowogrodźca.
Kategoria M2 (rocznik 2008-2007) – Jacek Ostański z Nowogrodźca.
Kategoria K3 (rocznik 2006-2005) – Anna Klatka z Lubania.
Kategoria M3 (rocznik 2006-2005) – Marcel Krzywy z Siedlęcina.

Następnym biegiem szkolnym był bieg dzieci starszych, w którym rywalizowały klasy 5-6 szkół podstawowych oraz klasy 1-3 gimnazjów. Tu rywalizacja toczyła się na dystansie 2 kilometrów. W tym biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali:
Kategoria K4 (rocznik 2004-2003) – Oliwia Bram z Nawojowa.
Kategoria M4 (rocznik 2004-2003) – Kacper Szymonik z Gierałtowa.
Kategoria K5 (rocznik 2002-2000) – Wiktoria Słabicka z Gierałtowa.
Kategoria M5 (rocznik 2002-2000) – Jacek Kozioł z Nowogrodźca.

Łącznie w biegach szkolnych wystartowało 115 osób.

Kolejnym etapem imprezy były zawody VIP-ów. W tym biegu wzięło udział jedenaście osób, a rywalizacja była bardzo zacięta do ostatnich metrów. Tu podobnie jak w biegu rodzinnym, nie wyniki się liczyły, ale uśmiech na twarzach i dobra zabawa w gronie przyjaciół. Uczestnicy tego biegu udowodnili, że każdy biegać może i bieganiem można doskonale się bawić. W biegu VIP-ów również wziął udział Gospodarz Gminy Robert Relich.

O godzinie 12.00 przyszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia w Biegu Głównym, w którym wzięli udział zawodnicy z Polski oraz goście z Ukrainy. Tu obok profesjonalistów biegali również amatorzy, mierząc się nie tylko z zawodowcami, ale również z dystansem 10 kilometrów i własnymi rekordami życiowymi na dystansie.

Uczestnicy mieli do pokonania 10-kilometrową trasę, na którą składało się pięć dwukilometrowych pętli. Bieg odbywał się trasą asfaltową centralnymi ulicami Nowogrodźca.
W tym roku najszybszym zawodnikiem okazał się zawodnik z Ukrainy Oleksandr Sitkovskiy, który zwyciężył z czasem 00:31:07. Wśród Pań bezapelacyjnie zwyciężyła z czasem 00:41:36 Halina Scchensna-Radzikovska ze Świdnicy, która po raz kolejny wygrała Nowogrodziecką 10-tkę.

Klasyfikacja generalna panów (6 najlepszych zawodników):
1. Oleksandr Sitkovskiy – Dynamo Donieck – Ukraina, czas 00:31:07,
2. Ivan Musiyako – Achilles Leszno – Ukraina, czas 00:34:55,
3. Aleksandr Łabziuk – Achilles Leszno – Ukraina, czas 00:34:56,
4. Wiktor Nagirniak – Achilles Leszno – Ukraina, czas 00:35:02,
5. Radosław Piasecki – BBL Głogów– Polska, czas 00:35:44,
6. Mateusz Dzioba – Paulinum Jelenia Góra – Polska, czas 00:36:22.

Klasyfikacja generalna pań (6 najlepszych zawodniczek):
1. Halina Shchensna-Radzikovska – KB Sobótka – Polska, czas 00:41:36,
2. Anna Ficner – Olaws Złotoryja – Polska, czas 00:42:51,
3. Patrycja Drozd – 10BK Panc. – Polska, czas 00:42:58,
4. Karolina Jankowska – Lubań – Polska, czas 00:45:52,
5. Małgorzata Szeliga – Orientpark – Polska, czas 00:46:15,
6. Dominika Wyleżoł – Jelenia Góra – Polska, czas 00:48:18.

Na szczególną uwagę zasługuje zwycięzca Biegu Głównego Mężczyzn Oleksandr Sitkovskiy. Jest to bardzo utytułowany zawodnik, olimpijczyk z Pekinu (2008 rok) oraz Londynu (2012 rok). Na olimpiadzie w Londynie w roku 2012 zajął 12 miejsce (wśród zawodników z Europy był na czwartym miejscu) w biegu maratońskim. Obecnie zawodnik przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Udział tak znakomitych biegaczy niewątpliwie podnosi rangę imprezy, a dla kibiców jest dodatkową atrakcją.

Wszyscy uczestnicy XVIII Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego „Nowogrodziecka 10-tka” otrzymali pamiątkowe nagrody i upominki, a dla najlepszych zostały ufundowane nagrody finansowe, puchary oraz dyplomy. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze i soki oraz gadżety biegu. Dodatkowo w każdej kategorii wiekowej zarówno pań jak i panów zostały przyznane po trzy nagrody rzeczowe. Nagrodami rzeczowymi nagrodzono również najstarszego zawodnika, którym okazał się pan Wacław Wanat z Wrocławia (rocznik 1946) oraz najmłodszego uczestnika biegu, którym okazał się pan Grzegorz Słoma z Raciborowic (rocznik 1999). Najlepszym zawodnikiem z gminy Nowogrodziec został Bartosz Latawiec z Nowogrodźca, który w biegu głównym zajął 12 miejsce. Łącznie w Biegu Głównym wystartowało 68 osób.

Razem w XVIII Ogólnopolski Biegu Ulicznym „Nowogrodziecka 10-tka” bieganiem bawiła się rekordowa liczba 270 osób!
Po biegu wszyscy uczestnicy mogli kosztować pysznej grochówki. Organizatorem zawodów było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom XVIII Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego „Nowogrodziecka 10-tka” za wspaniałą zabawę i niezapominane emocje sportowe.

XVIII Ogólnopolski Bieg Uliczny „Nowogrodziecka 10-tka” został dofinansowany z Programu Profilaktycznego Gminy Nowogrodziec na rok 2016.