INFORMACJA UM

Od 1 lipca 2017 r. zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej w Nowogrodźcu na terenie Gminy Nowogrodziec ulegają zmianie zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla nieruchomości z obszarów zabudowy jednorodzinnej oraz małych budynków wielorodzinnych. Odpady szkła, papieru, metali i tworzyw sztucznych odbierane będą w tzw. systemie workowym. Oznacza to, że mieszkańcy będą zbierać odpady do odpowiednio oznakowanych worków, przeznaczonych na poszczególną frakcje, a następie posegregowane odpady 1 raz w miesiącu zostaną odebrane z terenu nieruchomości.  

            Podmiot odbierający odpady dostarczy do każdej nieruchomości zestaw worków do segregacji odpadów:

  1. a) pierwszy zestaw worków:
    • - worek koloru żółtego oznaczony napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – 3szt.,
    • - worek koloru niebieskiego oznaczony napisem „Papier” – 1 szt.,
    • - worek koloru zielonego oznaczony napisem „Szkło” – 1 szt.,
  2. b) kolejne zestawy worków –  podmiot odbierający odpady dostarczy taką ilość worków na odpady segregowane, jaką odebrał w danym dniu z nieruchomości (zasada „worek za worek”) i pozostawi kolejny zestaw pod  pokrywą pojemnika na odpady posortownicze lub w innym uzgodnionym z właścicielem miejscu.

Podmiot odbierający odpady zobowiązany będzie zostawić dodatkową ilość worków na odpady segregowane w przypadku wniosku właściciela nieruchomości zgłoszonego w dniu odbioru odpadów segregowanych.

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do właściwego przygotowania worków w terminie wcześniej ustalonym w harmonogramie, czyli zabezpieczenia worka przed wysypaniem (związanie worka) oraz złożenia w widocznym, wyodrębnionym miejscu, umożliwiającym swobodny ich odbiór  przez pracowników jednostki wywozowej.

Bezpośrednio z nieruchomości, które nie posiadają kompostownika z obszarów zabudowy jednorodzinnej oraz z małych budynków wielorodzinnych odbierane będą również bioodpady z pojemników dostarczonych przez jednostkę wywozową. Na przedmiotowych nieruchomościach bioodpady odbierane będą z częstotliwością co 2 tygodnie naprzemiennie z odpadami posortowniczymi. Obowiązki utrzymania pojemników na bioodpady w należytym stanie sanitarnym i higienicznym (mycia, dezynfekcja, dezynsekcja), zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą oraz zniszczeniem  zapewniać będzie właściciel nieruchomości.