cyfryzacjazd

Urząd Miejski w Nowogrodźcu przekazuje najważniejsze informacje związane z trwającym przejściem z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2013 r. Konieczność szybkiego wejścia w życie nowej regulacji prawnej uzasadnione jest zobowiązaniami Polski jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo
zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

Zaletami nadawania cyfrowego w porównaniu do nadawania analogowego są:
- uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza poprzez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego,
- możliwość odbioru przenośnego i ruchomego,
- możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej,
- utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (poprzez np. eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu),
- nadawanie obrazu w różnych formatach obrazu (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów).

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:
1. Dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem.
2. Wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej – bezpłatna infolinia 800 007 788 oraz strona rządowa www.cyfryzacja.gov.pl.


Oprac. S.Żółtański