Wypalanie traw

W związku z obserwowanym w okresie wiosennym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na łąkach, będącym niejednokrotnie przyczyną powstania pożarów lasów, budynków i innych obiektów
Urząd Miejski w Nowogrodźcu apelujemy o zaniechanie tego procederu.

Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak:
1. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie.
2. Do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących trucizną dla ludzi i zwierząt.
3. Wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do kolizji i wypadków drogowych.
4. Giną zwierzęta domowe, duże zwierzęta leśne, gryzonie, płazy, gady, a także owady, które pełnią ważną rolę w ekosystemie ziemi.
5. Wypalanie traw - to duże zagrożenie dla lasów, ogień przenosząc się na obszary leśne, niszczy drzewostany.
6. Wypalanie traw grozi również utratą unijnych dopłat dla rolników.

Pamiętajmy, że wypalanie traw jest niebezpieczne, a także - niedozwolone !
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

1. Art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami)– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
2. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Należy również pamiętać o kolejnej bardzo ważnej kwestii: kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu. Ponadto koszty poniesione przez jednostki OSP w wyniku prowadzonych działań gaśniczych w znacznym stopniu obciążają budżet Gminy.
Co możesz zrobić?

Zawsze możesz zwrócić uwagę podpalaczowi. Jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest poinformowanie Straży Pożarnej i Policji:
1. Państwowa Straż Pożarna – 998.
2. Policja – 997.
3. Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) - 112.

Oprac. S. Żółtański