schnabl zd

VI. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka u J.I. Schnabla" odbędzie się w dniach 22 - 25 maja 2014 roku. Podczas wieczornych koncertów i recitali w naszym mieście zaprezentują swój kunszt artyści, których muzyczne interpretacje zdobyły uznanie na całym świecie.

Pierwszego dnia festiwalu (czwartek, 22 maja) zapraszamy na Inauguracyjny Recital Organowy, który odbędzie się o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Mikołaja. Za kontuarem zasiądzie Profesor Andrzej Białko.

Artysta brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Współpracuje z licznymi zespołami, m.in. Capellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a także z Filharmonią Krakowską. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J.S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi" zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku. W rozległym i stale poszerzanym repertuarze obejmującym wszystkie style, artysta posiada także komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka i Liszta. Szereg jego nagrań wzbogacił taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 14 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest profesorem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

Drugi dzień festiwalu (piątek, 23 maja) będzie dla nas okazją do usłyszenia ciekawego repertuaru w wykonaniu niezwykłej wokalistki urodzonej w Ghanie - Margaret Ferguson (sopran), oraz akompaniującego jej Pawła Tomaszewskiego (fortepian). Artystka, znana jako Africa's Lady of Song pochodząc z rodziny uzdolnionej muzycznie, początkowo pobierała nauki gry na pianinie i wiolonczeli, zanim ostatecznie wybrała drogę kariery na obszarze wokalistyki. W roku 1999 otrzymała zaproszenie do występu w Wilmslow Opera. Margaret w roku 2000 utworzyła własny chór w Ghanie (The Bi-Tonic Singers). W roku 2002 otrzymała pierwsze zaproszenie do występu solowego z English Concert Singers, zaś w kolejnych latach zaproszenia do występów w Londynie, Cornwall, Paryżu i Rotterdamie. W przeciągu kolejnych sześciu lat od 2008 do 2013 roku była nominowana tytułem Najlepszego Indywidualnego Wokalisty na Buxton Festival Fringe. Podczas recitalu usłyszymy m.in. Alleluja z Exultate Jubilate Mozarta, Deep River Negro Spirituals, czy też propozycje z gatunku jazzu i muzyki elektronicznej. Koncert odbędzie się w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu o godz. 19:00.

Anna i Arek Szafraniec, czyli zespół Glass Duo, to unikatowa propozycja festiwalu na trzeci dzień jego trwania (sobota, 24 maja). Ich instrument to największa szklana harfa na świecie, która jest wciąż rozbudowywana. W swym repertuarze muzycy mają kompozycje zarówno takich mistrzów jak Bach, Mozart, utwory pisane ręką Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartoka, czy wreszcie Chopina i Szymanowskiego. Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i orkiestr - również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co orkiestra Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner. Muzyka nagrana przez GlassDuo wykorzystywana jest w spektaklach granych na deskach m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku. Artyści przedstawią szereg autorskich interpretacji utworów muzycznych w aranżacji na szklaną harfę. Instrument ten, o bardzo nietypowej barwie brzmienia i budowie przeniesie nas w świat eterycznych i ulotnych wrażeń. Jako ciekawostkę zdradzić możemy, że w aranżacji na szklaną harfę usłyszymy utwór J. I. Schnabla Die Himmel rühmen. Koncert odbędzie się w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu o godz. 19:00.

Na zakończenie festiwalu (niedziela, 25 maja) podczas Koncertu Finałowego wystąpi Wrocławska Orkiestra kameralna Leopoldinum pod batutą Wojciecha Rodka z udziałem wybitnych instrumentalistów: Santiago Cimadevilla – bandoneon (Argentyna/Holandia) oraz Martina Złotnickiego – gitara. W mistrzowskim wykonaniu usłyszymy Crisantemi G. Pucciniego, Koncert na bandoneon, gitarę i orkiestrę smyczkową A. Piazzolli, oraz Souvenir de Florence P. Czajkowskiego.

Wiecej informacji: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu

schnabl