Listy 1

Gmina Nowogrodziec znalazła się w gronie gmin, które przystąpiły do drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi" – jednej z największych inicjatyw ekologicznych w Polsce.

„Listy dla Ziemi" - to akcja edukacyjna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA, dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Tematyką II edycji „Listów dla Ziemi" 2014 jest palenie śmieci w piecach domowych i niska emisja zanieczyszczeń. Głównym wydarzeniem realizowanym w ramach projektu, będzie pisanie listów do dorosłych przez dzieci. Prosta a zarazem atrakcyjna dla najmłodszych forma, jest świetnym narzędziem edukacji, również dla dorosłych.

Z czym wiąże się udział w akcji „Listy dla Ziemi"? Z solidną porcją ekologicznej wiedzy i licznymi atrakcjami. Gminy, które zgłosiły się do udziału w akcji, otrzymają specjalny papier z makulatury do pisania listów oraz materiały edukacyjne. Pisanie listów poprzedzone będzie lekcjami tematycznymi w szkołach. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Dzięki zaangażowaniu placówek oświatowych oraz urzędów miast i gmin z całej Polski, tematy dotyczące problemu palenia śmieci w piecach i niskiej emisji, mają możliwość dotarcia do znacznie większej liczby osób.

Akcji w całym kraju będą towarzyszyć liczne działania promocyjne. Zorganizowane zostaną konkursy, wystawy najciekawszych listów oraz działania zewnętrzne, na które zapraszane będą media, a wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Głównymi wydarzeniami będą: wielkie ogólnopolskie święto „Listy dla Ziemi" i obchody Dnia Ziemi w kwietniu 2014 roku.
Pierwsza, pilotażowa akcja „Listów dla Ziemi" zakończyła się w kwietniu 2013 roku. Głównymi celami I edycji była edukacja ekologiczna oraz promowanie segregacji odpadów i recyclingu. Uczniowie, decydując się na pisanie listów, musieli zapoznać się z przedmiotową tematyką, a przekazując je swoim rodzicom czy dziadkom – edukowali także dorosłych. Spośród prac nadesłanych przez szkoły, wybrana została najlepsza setka, na którą można było głosować w facebookowej aplikacji. Do autorów 10 listów, które otrzymały największą liczbę głosów, trafiły nagrody zasponsorowane przez Lasy Państwowe. Pozostałych 90 finalistów otrzymało drobne upominki.

 Listy zd