dowód zd

Urząd Miejski w Nowogrodźcu uprzejmie informuje, że dowód osobisty wymaga wymiany co 10 lat, są jednak od tego odstępstwa w przypadku dzieci (5 lat) oraz osób starszych, które mogą się starać o bezterminowe dowody (po 65 roku życia).

Co jest potrzebne, aby sprawnie i bez kolejki wymienić dowód osobisty :
1. Zdjęcia do dowodu osobistego
Zdjęcia muszą być aktualne, nie odbiegać od obecnego wyglądu. Zdjęcie identyczne do zdjęcia z poprzedniego dowodu nie będzie uwzględnione!!! Trzeba zrobić nowe.
2. Akt urodzenia/akt małżeństwa
Do wniosku o wymianę dowodu osobistego trzeba dołączyć dokument:
Akt urodzenia – jeśli jesteś kawalerem lub panną lub Akt małżeństwa – jeśli jesteś zamężną, zamężnym, rozwiedzionym, wdowcem lub wdową.

Są wyjątki

Z przyniesienia aktu urodzenia (dla kawalerów lub panien) jesteśmy zwolnieni tylko wtedy, gdy urodziliśmy się w tym samym mieście, w którym składamy wniosek o dowód. Urząd ma możliwość wglądu. Z dołączania aktu małżeństwa (zamężnym, rozwiedzionym lub wdowcom) jesteśmy zwolnieni tylko wtedy, gdy ślub odbył się w tym samym mieście, w którym składamy wniosek o dowód. Miejsce rozwodu nie ma tu żadnego znaczenia, liczy się miejsce ślubu.
Akty urodzenia i małżeństwa można otrzymać tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie jesteśmy zarejestrowani (tam gdzie się urodziliśmy lub wzięliśmy ślub). Akt można załatwić na dwa sposoby:
- idziemy osobiście
- wysyłamy podanie pocztą (podajemy w treści datę urodzenia i resztę swoich danych, jeśli chcemy akt urodzenia, lub datę ślubu i imiona i nazwiska współmałżonków) i prosimy, żeby przesłali dokument do miasta, gdzie mieszkamy i będziemy wyrabiać dowód.
W obu przypadkach trzeba zaznaczyć, że akt jest potrzebny do wyrobienia dowodu osobistego. Adres każdego USC można znaleźć w Internecie. Każdy USC ma swoją stronę czyli tzw. BIP.
Sentencja rozwodowa (jeśli jesteśmy rozwiedzeni) jest w ogóle nie potrzebna. Akt zgonu współmałżonka (jeśli jesteśmy wdowcem/wdową) również nie jest potrzebny.
3. Wniosek o wydanie dowodu osobistego
Wniosek składa się osobiście – format A4, dwustronnie drukowany. Osoba małoletnia, która nie ukończyła 13 roku życia, składa wniosek w obecności rodziców lub opiekunów prawnych. Małoletni, który ukończył 13 lat, wniosek składa w obecności jednego z rodziców lub z opiekunów prawnych, ustanowionych przez sąd. W przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego dla osoby małoletniej, która ukończyła 5 lat, wymagana jest również jej obecność.
Wniosek jest dostępny w miejscu składania dokumentów, bardzo często jest również udostępniany on-line (patrz na stronę urzędu swojego miasta). Nie można złożyć wniosku za kogoś, nawet jeśli ta osoba upoważni nas notarialnie.
Jedyny wyjątek jest wobec osób obłożnie chorych (zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu) lub posiadających I grupę inwalidzką. Wtedy dokumenty może złożyć ktoś z rodziny, a potem urzędnik przyjeżdża w umówionym terminie do domu osoby i tam załatwia resztę procedury.

Uwaga !

Z powodu upływu ważności dowodu osobistego - wniosek należy złożyć nie później, niż na 30 dni przed upływem jego ważności.
4. Dowód odbiera się osobiście

WAŻNE !

Kwestie zameldowania trzeba mieć załatwione przed złożeniem wniosku o dowód. Nie można tych spraw załatwiać równocześnie, albo po otrzymaniu dowodu. W dowodzie jest wpisane miejsce zameldowania, kiedy się zmienia miejsce zameldowania - jesteśmy zmuszeni do zmiany dowodu osobistego. Jeśli nie jesteśmy zameldowani (bo np. mieszkamy za granicą), a zamierzamy się zameldować, to najpierw trzeba się zameldować, a dopiero potem wyrabiać dowód.
Jeśli nie mamy dowodu, możemy się zameldować przy pomocy polskiego paszportu. Jeśli go nie mamy, to możemy się zameldować przy pomocy Poświadczenia Obywatelstwa.
Polacy mieszkający za granicą
Aby wymienić dowód, muszą wrócić to Polski. Wymianę załatwiamy wtedy w miejscu stałego zameldowania lub ostatniego stałego zameldowania (jeśli nie jesteśmy nigdzie zameldowani).

UWAGA !

Od dnia 01.01.2010 roku nie pobiera się opłaty za wydanie dowodu osobistego.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z 06 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. Nr 47, poz. 384 z późn. zm.).

Stanisław Żółtański