WYBORY FLAGA 410

Czym są wybory do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co 5 lat. Jest to akt wyborczy, w którym obywatele państw członkowskich UE wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, instytucji reprezentującej ich interesy w Unii. Głosować może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Głosowanie w wyborach europejskich podlega przepisom prawa krajowego. Przepisy UE określają tylko podstawowe zasady: wybory muszą być powszechne, wolne i bezpośrednie, a głosowanie tajne. Posłów do Parlamentu Europejskiego trzeba wybrać w każdym kraju UE w myśl zasad reprezentacji proporcjonalnej. Polskich obywateli reprezentować będzie 51 eurodeputowanych, wybranych w trzynastu okręgach wyborczych na terytorium RP. Województwa: dolnośląskie i opolskie stanowią jeden okręg wyborczy (okręg nr 12). Głos w wyborach oddaje się na konkretnego kandydata z wybranej listy kandydatów określonego komitetu wyborczego. W podziale mandatów uczestniczą kandydaci tych komitetów wyborczych, których listy otrzymały co najmniej 50% ważnie oddanych głosów w skali kraju (dla koalicyjnych komitetów wyborczych co najmniej 8%).

Czym jest Parlament Europejski i Jakie jest jego znaczenie?

Parlament Europejski jest obok Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej (posiedzenia ministrów państw członkowskich) i Rady Europejskiej (posiedzenia szefów państw) najważniejszą instytucją UE. Posłowie zrzeszają się w grupy polityczne, nie tworzą przedstawicielstwa narodowego. Pomimo struktury politycznej bardzo wiele zależy od kompetencji polskich posłów i ich solidarnego współdziałania. Duże znaczenie może mieć umiejętność nawiązywania kontaktów z posłami innych krajów europejskich.

Parlament Europejski a prawo

Parlament Europejski uczestniczy w stanowieniu prawa unijnego, które bezpośrednio i pośrednio kształtuje prawo obowiązujące w Polsce i innych państwach członkowskich. Coraz więcej prawa powstaje w UE, dotyczy to szczególnie takich dziedzin jak handel, rozwój gospodarczy, warunki konkurencji gospodarczej, energetyka, ochrona środowiska, ale także nowych dziedzin takich, jak wymiar sprawiedliwości.

Parlament Europejski a budżet

Parlament Europejski ma większy niż dotychczas wpływ na ustanowienie budżetu UE. Unia posiada budżet na 7 lat i budżety jednoroczne. Najbliższy budżet wieloletni konstruowany jest na lata 2014-2020. Suma zaplanowana na wspólne wydatki w tym budżecie to ok. 950 mld euro. Jednego roku UE uchwala budżet w wysokości 1% rocznego PKB krajów członkowskich Unii (około 150 mld euro w 2013r.). To oczywiste, że Parlament Europejski ma wpływ na rodzaj i rozkład wydatków budżetowych. Ma zatem wpływ także na środki unijne, które mogą być wykorzystywane w Polsce.

Parlament Europejski a polityka regionalna

Parlament ma tym samym wpływ na finansowanie programów rozwoju regionalnego. W latach 2007-2013 Polska skorzystała na budżecie europejskim, otrzymując w ramach unijnej polityki regionalnej ponad 67 mld euro. W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, na które przeznaczono 16,6 mld euro z tej kwoty, na Dolny Śląsk i Opolszczyznę trafiło ponad 1,60 mld euro. W nowej agendzie, poseł do PE może wspomagać działania województw, które reprezentuje.

Parlament Europejski a młodzież

Programy unijne wspierają inicjatywy młodzieżowe bezpośrednimi dotacjami (w latach 2007-2013 program „Młodzież w działaniu”) i zachęcają młodych do studiowania w różnych krajach europejskich. Kilka programów dedykowanych młodzieży z poprzedniej perspektywy budżetowej zastąpiono w nowej perspektywie budżetowej jednym programem o nazwie „Erasmus Plus”. Obejmuje on wydatki na popularne wśród studentów stypendia zagraniczne. Do roku 2012 skorzystało z nich ok. 2,70 mln studentów, w tym od 1998 roku ok. 120 tys. Polaków. Wydatki na młodzież w nowej perspektywie budżetowej planowane są na poziomie 14,7 mld euro.

Parlament Europejski a cywilizacja życia

W przestrzeni europejskiej trwa spór o respektowanie praw podstawowych, praw osoby ludzkiej, w tym prawa do życia od chwili poczęcia. Bój toczy się także o to, czy Wspólnota Europejska stanie na straży praw rodziny przed niszczącymi eksperymentami.

Informacje praktyczne: jak głosować?

Wybory do parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 25 maja 2014 roku , w niedzielę. Obwodowe Komisje Wyborcze będą pracować tak samo, jak w czasie wyborów do parlamentu krajowego, w godzinach od 7.00 do 21.00. Lokale wyborcze są w tych samych miejscach, co do wyborów krajowych. Adresy lokali wyborczych odpowiednich dla swojego miejsca zamieszkania można sprawdzić w Internecie. Jeżeli ktoś planuje wyjazd w dniu wyborów lub wie, że będzie przebywał 25 maja na terenie innej gminy, wystarczy że pobierze z urzędu gminy, odpowiedniego dla miejsca swojego zameldowania, zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można oddać głos w Obwodowej Komisji Wyborczej. Zaświadczenie można pobrać nawet 23 maja, w piątek, w godzinach pracy danego urzędu gminy.

Choć zazwyczaj wyborom europejskim nadaje się mniejszą rangę, niż wyborom krajowym, to tym razem mają one dla Polski duże znaczenie. Są sprawdzianem dla rządzących i wystawieniem oceny za dotychczasowy sposób sprawowania władzy. Na forum europejskim będą decydować się sprawy bardzo ważne dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Wybory do PE otwierają także nowy cykl wyborczy (po nich następują wybory samorządowe na jesieni 2014r. oraz prezydenckie i parlamentarne w 2015r.), który na nowo ukonstytuuje system władzy w Polsce.

Dlatego tak ważne jest, byśmy sami wzięli udział w głosowaniu i zachęcili do tego innych. Nie powinniśmy pozostać bierni wobec istotnej dla Polski decyzji.

>>   więcej o wyborach <<