Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - święto poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski.

W niedzielę, 01 marca, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Kombatanci Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Nowogrodźcu: Józef Komar, Eugeniusz Braszka i Zofia Bokszańska, złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny w Nowogrodźcu, oddając hołd poległym i pomordowanym członkom podziemia niepodległościowego, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji kraju. Kwiaty zostały złożone również pod pomnikami w miejscowościach Gierałtów, Wykroty i Zagajnik.

Uroczystemu złożeniu kwiatów oraz zapaleniu zniczy towarzyszyła również młodzież. Młodzi ludzie są przyszłością naszego kraju, dlatego tak ważne jest, aby pamięć o bohaterach narodowych, o duchu polskości przetrwała i była nadal przekazywana kolejnym pokoleniom przez naocznych świadków tamtych wydarzeń.

„Oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Chociaż walczyli z okupantem o wolną Polskę, władza ludowa okrzyknęła ich wrogami państwa. Byli szykanowani, skazywani na długie wyroki. Pamięć o nich to moralny obowiązek Polaków” - mówi Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca pamiętamy