O takiej szkole wielu może tylko pomarzyć zd

Uroczystości otwarcia przebudowanego budynku Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach odbyły się 2 lutego 2015 roku. W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Radni Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, Dolnośląski Wicekurator Oświaty Danuta Leśniewska, Inspektor nadzoru robót budowlanych Ryszard Stępniak, Inspektor nadzoru robót sanitarnych Henryk Rudnicki, ksiądz Proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła i św. Anny w Wykrotach Władysław Stępniak, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Nowogrodziec, dyrektorzy jednostek oświatowych gminy Nowogrodziec oraz nauczyciele i uczniowie szkoły wraz rodzicami.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Dolnośląski Wicekurator Oświaty Danuta Leśniewska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach Wiesława Traczyk. Następnie szkołę poświęcił i poprowadził modlitwę ksiądz Proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła i św. Anny w Wykrotach Władysław Stępniak. Po zwiedzeniu szkoły goście zostali zaproszeni na uroczysty apel, przygotowany przez nauczycieli i uczniów szkoły.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich powiedział: „Celem przebudowy szkoły było przede wszystkim polepszenie warunków do edukacji dzieci, wyrównania szans edukacyjnych z poziomem miast. W planowaniu przebudowy szkoły uwzględniono trendy demograficzne, wprowadzenie obowiązku edukacji 6 – latków, potrzeby rozwoju infrastruktury społecznej na tle rozwoju społecznego obszarów wiejskich w gminie Nowogrodziec.” Gospodarz Gminy podkreślił istotną wartość przekazywania w dziedzictwie młodemu pokoleniu norm moralnych i zasad etycznych, wychowania młodego pokolenia w tradycji i wierze.
„Zdumiewający sukces władz gminy Nowogrodziec, kolejny obiekt placówki oświatowej został oddany do użytku! W porównaniu do innych gmin województwa jesteście gminą wyjątkową. Gratuluję wspaniałej inwestycji - o takiej szkole wielu może tylko pomarzyć” – takimi słowami witała zebranych Dolnośląski Wicekurator Oświaty Danuta Leśniewska.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Wiesława Traczyk przedstawiła uczestnikom wydarzenia krótki zarys historii szkoły oraz opowiedziała o dokonanej inwestycji.

Przedmiot inwestycji był szeroki i trwał do końca listopada 2014 roku. Wykonano szereg robót począwszy od przebudowy klatek schodowych i większości pomieszczeń dla uczniów poprzez wymianę stolarki drzwiowej i ślusarki, położenie nowych instalacji wodno - kanalizacyjnych oraz instalacji elektrycznych do wykonania nowych tynków, posadzek, malowania pomieszczeń i korytarzy. Zwieńczeniem przebudowy było docieplenie pokrycia dachowego budynku i pomalowanie zniszczonej elewacji szkoły zgodnie z warunkami określonymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Najbardziej kosztownym przedsięwzięciem była przebudowa kotłowni polegająca na wymianie pieca i zbiorników. Nowa kotłownia jest w pełni zautomatyzowana, opalana olejem opałowym, który zastąpi nieprzyjazne dla środowiska spalanie węgla. Moc pieców grzewczych przewidziano dla potrzeb ogrzewania nowej sali gimnastycznej, która jest w trakcie realizacji i której oddanie zaplanowano na wiosnę 2016 roku.
W ramach kompleksowej przebudowy wymieniono zużyte technicznie przyłącza kanalizacji sanitarnej, przyłącze wodociągowe i wybudowano zbiorniki na nieczystości płynne.
Ostatnim etapem był zakup nowego wyposażenia. Kompleksowo wymieniono stare meble, sprzęty, pomoce dydaktyczne.
Wartość realizowanej inwestycji wyniósła prawie 1,35 miliona złotych, z czego na wyposażenie wydatkowano ponad 145 tys. zł.

Uroczystości otwarcia przebudowanego budynku szkoły w Wykrotach odbyły się w podniosłej atmosferze. Wspaniały program artystyczny przygotowany przez pierwszoklasistów, uczniów klasy szóstej wraz z rodzicami, uświetnił wydarzenie.

Na remont szkoły i budowę sali sportowej uczniowie i nauczyciele czekali wiele lat. Teraz spełniły się ich marzenia!

>>Galeria zdjęć - uroczyste otwarcie<<

Z przemówienia Pani Wiesławy Traczyk, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach:

Budynek oraz cały teren wokół szkoły jest objęty ochroną przez konserwatora zabytków. Pierwsze wzmianki o szkole w Wykrotach pochodzą z XVII w., jednak wspomniane wtedy budynki uległy zniszczeniu w pożarach. Obecny budynek szkoły powstał w XIX w., także przed I i II wojną światową był budynkiem szkolnym. W październiku 1945 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Szkole Podstawowej w Wykrotach - dwóch nauczycieli uczyło wtedy 120 uczniów. Zajęcia prowadzono także w budynku przy ul. Parkowej (budynek po 2000 r. został zamknięty), a od 1971 r. - także w budynku przy ul. 22 lipca 106, w którym obecnie mieści się gimnazjum. W dniu 8 października 1966 r. nadano naszej szkole imię wielkiego patrioty - Tadeusza Kościuszki. W tych czasach była to zbiorcza szkoła gminna, do której uczęszczali uczniowie z 3 miejscowości: Wykrot, Godzieszowa i Zagajnika.

Piętą Achillesa w naszej szkole były problemy z bazą dydaktyczną - budynki szkolne od wielu lat wymagały remontu. Pod koniec XX wieku władze gminne zapewniały, że nasze dzieci będą miały nowy budynek wraz z halą sportową. Jednak przyrzeczenie przez wiele lat nie zostało spełnione. W tym czasie opracowane projekty inwestycyjne straciły ważność. Dopiero projekt opracowany w 2014 r. na wniosek obecnego Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha - został wdrożony do realizacji. Remont szkoły został wykonany błyskawicznie przez firmę ,,BEST-BUD” Stanisława i Tomasza Bernolak - od maja do grudnia 2014 r., tj. w ciągu 7 miesięcy.

Dzięki zaangażowaniu w sprawy oświatowe władz samorządu lokalnego, uczniowie SP w Wykrotach mają obecnie zapewnione świetne warunki do nauki, a już niedługo także edukacji sportowej. W imieniu uczniów i nauczycieli tej szkoły dziękuję naszym władzom za troskę, życzliwość, wsparcie finansowe i oczywiście za to, że nasze dzieci i pracownicy szkoły będą się wreszcie uczyć i pracować w godziwych warunkach. Powstała placówka na miarę XXI wieku. Jest i będzie wspaniałą wizytówką naszej gminy. Stworzone warunki pozwolą naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania, z wiarą patrzeć w przyszłość. A dla mnie kierowanie taką placówką to prawdziwy zaszczyt.

2 lutego 2015 roku - ten dzień zapisany będzie nie tylko w kronice szkolnej, ale będzie to dzień, który przejdzie do historii naszej gminy, całej naszej społeczności lokalnej, naszej wspólnej Małej Ojczyzny.