Szanowni Mieszkańcy!

Mając na uwadze rozpoczęty sezon grzewczy, apeluję o nie spalanie odpadów w piecach domowych, kominkach i ogniskach.
Informuję że, zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dn. 14 grudnia 2012 r. o odpadach (D. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.) cytat art. 191 ustawy „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.
Kara grzywny za łamanie tego zakazu może wynieść nawet 5 000,00 zł.
Dym ze spalanych śmieci jest nie tylko uciążliwy ze względu na nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim bardzo toksyczny. Spalanie w piecach domowych odbywa się w zbyt niskiej temperaturze i powoduje emisję zanieczyszczeń takich, jak: pyły zawierające metale ciężkie, tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze dioksyny i furany.
Negatywny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych. Osadzanie się sadzy mokrej w przewodach kominowych może spowodować jego zapalenie się i być przyczyną zaczadzeń.
Przypominam, że w domowych piecach bezwzględnie nie wolno palić: odpadów z tworzyw sztucznych, gumowych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po farbach, chemikaliach, środkach ochrony roślin, styropianu oraz papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Przypadki spalania odpadów należy zgłaszać na Policję tel. 757316295, Straż Miejską tel. 757316419 lub do Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu tel. 757380660.

Apeluję o odpowiedzialność i rozsądek. Dbajmy o środowisko, nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci.

Burmistrz Nowogrodźca

Robert Relich

 

 

1

 

Odpady tworzyw sztucznych to cenny surowiec wtórny do recyklingu, z którego można wytworzyć nowe produkty (opakowania, meble ogrodowe, doniczki, słupki parkingowe itp.). Poprzez spalanie odpadów plastikowych w piecach domowych pozbawiamy się tych wartościowych surowców i zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy.

 

Drugie życie tworzyw sztucznych – wyroby z recyklingu

2 tabelka

 

Czy wiesz, że:

-  Opublikowany w maju 2016 roku raport WHO wskazuje, że 33 z 50 miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu położone jest na terenie naszego kraju. Niechlubne pierwsze miejsce zajął Żywiec, tuż za nim uplasowała się Pszczyna a w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Rybnik (4 miejsce), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8). Mieszkańcy polskich miast i gmin mogą na bieżąco zapoznać się ze stanem powietrza monitorowanym w najbliższej stacji pomiarowej. Informacje te są zamieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home

-  Z raportu GUS „Ochrona Środowiska w Polsce 2015” wynika m.in., że ze spalania w gospodarstwach domowych wytwarzane jest prawie czterokrotnie więcej pyłów niż łącznie emituje sektor produkcji i transformacji energii. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się nie tylko palenie paliwem niskiej jakości, ale także spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu - zjawisko to jest w Polsce niestety nadal powszechne.

-  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM 2,5 (jest to pył o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów, tj. 20-35 razy mniejszej niż wynosi średnica ludzkiego włosa) skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tego pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc).

>>> PREZENTACJA -OCHRONA POWIETRZA <<<

 

-  Pomocne linki:

-  http://misja-emisja.pl/

- http://www.niskaemisja.pl/

- http://waznamisjazdrowaemisja.pl/niska-emisja-wysoki-poziom-zagrozenia/

-  www.plasticeurope.pl