oświata zd

Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy i budżetowy, a ustawodawca zafundował organom prowadzącym placówki oświatowe – gminom, powiatom, województwom – kolejną zmianę ustawy o systemie oświaty.

W dniu 18 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa z dnia 06 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014r., poz. 7), zwana powszechnie „ustawą rekrutacyjną". Jest ona realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 08 stycznia 2013 roku, w którym uznano za niekonstytucyjne uregulowanie rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół w rozporządzeniu i wewnętrznych przepisach poszczególnych placówek oświatowych. Sędziowie orzekli, że kryteria naboru uczniów decydują o faktycznej powszechności prawa do nauki i mają wpływ na sferę praw i wolności jednostki, dlatego powinny być uregulowane w akcie rangi ustawowej.
Do ustawy o systemie oświaty wprowadzony został nowy rozdział 2a zatytułowany „Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek". W przepisach art. 20a-20zh zostały określone szczegółowe zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół, w tym trzy grupy kryteriów, którymi należy się kierować w procesie rekrutacji. Kryteria te będą brane pod uwagę w różnym zakresie i w różnej kolejności w zależności od typu i rodzaju jednostki systemu oświaty, do której przeprowadzana jest rekrutacja.

A co w rzeczywistości niosą ze sobą zmiany ustawy?

„Ustawa rekrutacyjna" (zmiana ustawy o systemie oświaty) to przede wszystkim bardziej przejrzyste i jednolite, korzystniejsze dla rodziców zasady rekrutacji do przedszkoli.
Na poziomie ustawowym zostały określone kryteria rekrutacji do placówek przedszkolnych:
1) w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci mieszkańców danej gminy,
2) w przypadku większej ilości kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne, według kryteriów:
a) w pierwszej kolejności przyjęte zostaną te dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia państwa: niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodziców, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci,
b) na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminy,
3) jeśli po przyjęciu dzieci z terenu gminy pozostaną wolne miejsca, placówka będzie mogła przyjąć dzieci zamieszkałe poza terenem gminy, posługując się zasadami rekrutacji jak dla dzieci ze swojego terenu.

Ustawa określa także zasady przeprowadzania rekrutacji:
1) do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów,
2) do publicznych szkól ponadgimnazjalnych,
3) do publicznych szkół: policealnych, sportowych i mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych, dla dorosłych, artystycznych oraz oddziałów międzynarodowych,
4) do publicznych placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
5) na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych,
6) na kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone przez publiczne szkoły, placówki
i ośrodki,
7) na kształcenie ustawiczne realizowane w formach pozaszkolnych przez publiczne placówki i ośrodki.

Opracowała: Marta Kołodziejska