70. rocznica 1.zd

 W dniu 13 grudnia br. odbyły się obchody 70. rocznicy przesiedleń z Kresów Wschodnich do Gierałtowa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta w kościele parafialnym pw. św. Antoniego z Padwy z udziałem zaproszonych gości, mieszkańców oraz pocztów sztandarowych Kombatantów ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Nowogrodziec, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gierałtowie. Podczas mszy świętej Ksiądz Dziekan Krzysztof Słabicki podkreślił jak ważne są korzenia rodziny i narodu. Wysiedlenia odebrały nam bogactwo wielopokoleniowej kontynuacji trwania polskości na ziemiach naszych przodków.

Po mszy mieszkańcy wraz z gościmy i przedstawicielami władz samorządowych na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antoniną Szelechowicz, Radnym Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Kazimierzem Czerniakiem złożyli wiązanki pod pomnikiem zamordowanych Polaków na wschodzie przez organizację ukraińskich nacjonalistów OUN, ukraińską powstańczą armię UPA.

Następnie wszyscy spotkali się w świetlicy remizy OSP w Gierałtowie, gdzie młodzież szkolna przedstawiła występ artystyczny z akcentami kultury z kresów wschodnich, które spotkało się z gromkimi brawami zgromadzonych uczestników spotkania. Przedstawiono również historię przesiedlenia mieszkańców Świrza do Gierałtowa rozszerzoną i zobrazowaną na zdjęciach przez Pana Józefa Wyspiańskiego, autora wielu książek o historii przesiedleń, wydawcy kwartalnika „Spotkania Świrzan”.

Organizatorzy obchodów  zaprezentowali zebranym gosciom projekcję II części filmu w ramach udziału w akcji na Ukrainie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z narracją uczestnika wyjazdu Pana Stanisława Żółtańskiego. Po wyświetleniu filmu uczestnicy wydarzenia, zwłaszcza osoby starsze, mogli podzielić się wspomnieniami z młodszym pokoleniem mieszkańców Gierałtowa. Całość spotkania miała wzruszający i doniosły charakter.

W lutym 1945 roku na konferencji w Jałcie, trzy mocarstwa światowe poza naszymi plecami dokonały zmiany granic Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku tych zmian rozpoczęły się bolesne przesiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. Los zdecydował, że mieszkańcy Świrza w większości osiedlili się w Gierałtowie. Przyjazd odbył się w pięciu transportach kolejowych. Pierwszy przybył do Gierałtowa w dniu 17 grudnia 1945 roku, zaś ostatni transport - 1 marca 1946 roku. Obecnie na obszarze wsi o powierzchni 1509,99 ha mieszka 1177 mieszkańców. Należy dodać, że był to pierwszy transport z Kresów Wschodnich RP do Powiatu bolesławieckiego, który wstępnie był zarezerwowany dla repatriantów z byłej Jugosławii. Śmiało można powiedzieć, że Gierałtowanie byli pionierami w powiecie bolesławieckim.

Burmistrz Nowogrodźca serdecznie dziękuje organizatorom Jubileuszu, uczniom i opiekunom z miejscowej szkoły, Sołtysowi Gierałtowa oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za udział w organizacji i przebiegu tak znaczącego dla Mieszkańców Gierałtowa wydarzenia.

>>Fotorelacje z przebiegu uroczystości<<

Oprac.: Stanisław Żółtański