1 mar. 2017

Dzisiaj w Nowogrodźcu uhonorowano pamięć skazywanych na zapomnienie przedstawicieli ostatniego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Katowani w więzieniach, opluwani, skazani na zapomnienie - Wam dedykujemy dzień 1 marca! "Mimo wysiłków komunistycznej propagandy w Polsce, Żołnierze Wyklęci dziś są naszymi bohaterami, zaś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla nas wszystkich jest datą szczególną" – powiedział podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Dariusz Jancelewicz, Zastępca Burmistrza Nowogrodźca. 

Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Nowogrodźcu na czele z porucznikiem w stanie spoczynku Józefem Komarem, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Nowogrodziec, uczniowie i nauczyciele placówek oświatowych z terenu gminy Nowogrodziec uczcili pamięć Bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przy pomniku Obrońcom Ojczyzny w Nowogrodźcu zapalono znicze i złożono wieńce. Pani Zofia Bokszańska w okolicznościowym przemówieniu podkreśliła wagę patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży: „Patriotyzm jest przywiązaniem, miłością do Ojczyzny. Wychowanie patriotyczne jest kluczowym aspektem kształtowania naszej młodzieży”.

Pamiętajmy, że Żołnierze Wyklęci zapłacili za służbę Rzeczypospolitej najwyższą cenę – cenę życia!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone 1 marca. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

1 marca zdjęcia