nadziemne zd

Duże ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gęstej zabudowie miejskiej są przyczyną wielu problemów związanych z logistyką i ergonomią umiejscowienia pojemników do segregacji odpadów komunalnych. Pojemniki wykorzystywane do tej pory, tzw. „dzwony” cechują się nieestetycznym wyglądem, w związku z ich małą pojemnością są przepełnione, a nadwyżki odpadów zalegają wokół pojemników. Odbiór odpadów jest utrudniony i konieczne jest zwiększenie częstotliwości odbioru.

Rozwiązaniem tych problemów są półpodziemne pojemniki na odpady komunalne. Pojemniki te cechują się dużą pojemnością i relatywnie małym wykorzystaniem powierzchni, ponieważ główna ich część jest usytuowana pod ziemią. Pionowy system przechowywania powoduje ubijanie starszych odpadów na dnie pojemnika, gdzie obniżona temperatura ogranicza rozwój bakterii i minimalizuje nieprzyjemny zapach, a pojemność kontenera dzięki temu znacznie się zwiększa. Taki rodzaj pojemników nie wymaga częstego odbioru odpadów, co pozwala na redukcję kosztów transportu odpadów.

Zastosowanie takiego rodzaju pojemników pomaga również w rozwiązaniu częstego problemu jakim są dewastacje dotychczasowych kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów. Półpodziemne pojemniki są ciężkie, trwale zamontowane i szczelne.

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest estetyczna nadziemna część instalacji oraz atrakcyjny wygląd pojemników, ograniczanie hałasu towarzyszącego wrzucaniu odpadów oraz brak bezpośredniego dostępu do odpadów.

Na początku maja do użytku zostały oddane dwa punkty do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych składające się z półpodziemnych pojemników na szkło, papier oraz metale i tworzywa sztuczne. Pojemniki zlokalizowane są przy ul. Adama Asnyka w Nowogrodźcu: jeden punkt - naprzeciwko boiska sportowego „Orlik”, a drugi - naprzeciwko garaży, w pobliżu skrzyżowania ul. Brzozowej i ul. A. Asnyka.

W planach są kolejne inwestycje związane z budową punktów do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych składających się z półpodziemnych pojemników na terenach zamieszkania wielorodzinnego.

Nadziemne zdjęcia