bitwa warszawska410Polscy żołnierze podczas walk z Armią Czerwoną w rejonie Radzymina w 1920 r. Fot. PAP/CAF

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się jej decydująca bitwa, która określona została mianem "cudu nad Wisłą" i uznana za 18. przełomową bitwą w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.    

Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej.

Stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Rosją Sowiecką, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, miało dla Polski ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od zmierzchu I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo odniesione samodzielnie przez Wojsko Polskie nad siłami zbrojnymi potężnego do niedawna zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Umożliwiło ono II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw. Pozwoliło wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Bitwa Warszawska wniosła również cenne doświadczenia do planowania i prowadzenia wielkich bitew. Zwycięstwo w tej wojnie zależało nie tylko od przewagi liczebnej i materiałowej, ale od umiejętnie stosowanej sztuki wojennej, a w szczególności od śmiałych manewrów na skrzydła i tyły przeciwnika.

 „1920. Wdzięczni bohaterom” - pod taką nazwą, 15 sierpnia, dokładnie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920r, na płycie PGE Stadionu Narodowego odbędzie się wyjątkowe widowisko audiowizualne połączone z rekonstrukcją historyczną, mające na celu uczczenie pamięci bohaterów i podkreślenie roli zwycięstwa Państwa Polskiego w decydującej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.

           W Nowogrodźcu pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny w hołdzie bohaterom tamtych wydarzeń złożone zostały kwiaty i zapalono symboliczny znicz.   

pomnik crop1000