do artykułu SPZZOZ zd

Opieka zdrowotna w Polsce jest krytykowana za kolejki, limity i inne ograniczenia w dostępie do usług medycznych.

Powszechna opinia na temat złej sytuacji polskich szpitali stoi w sprzeczności do przyjętej przez resort zdrowia strategii poprawy jakości ochrony zdrowia w naszym kraju.
Już za trzy lata wszystkie placówki lecznicze będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi lokalowe. Placówki, które nie spełniają wymagań określonych przez Ministra Zdrowia, będą musiały dostosować swoje pomieszczenia, w innym przypadku jednostki te nie będą mogły prowadzić działalności leczniczej. Dla polskich pacjentów oznacza to sytuację, w której warunki pobytu w szpitalach będą identyczne, jak w Niemczech.
Innym aspektem strategii jest zwiększenie w obszarze działalności leczniczej dostępności usług elektronicznych dla pacjentów. Już od sierpnia bieżącego roku zakłady opieki zdrowotnej będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej oraz udostępnienie jej pacjentom.
Przed wyżej wymienionymi wyzwaniami stoi również Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu, dlatego w IV kwartale 2013 roku wykonano analizę możliwych wariantów dostosowania pomieszczeń jednostki do wymagań lokalowych w oparciu o opinię rzeczoznawcy w zakresie infrastruktury placówek leczniczych. Rozważane były trzy podstawowe warianty: dostosowanie eksploatowanego budynku, budowa nowego budynku oraz adaptacja nowego budynku na działalność statutową. Za najbardziej optymalny wariant uznano pomysł adaptacji nowego budynku, ze względu na wysokość nakładów inwestycyjnych (dwukrotnie niższe od budowy nowego budynku) oraz większą elastyczność w planowaniu pomieszczeń, niż dostosowanie budynku przy ulicy Cichej.
Po dokonaniu rozpoznania lokalnego rynku nieruchomości uznano, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem była oferta sprzedaży budynku należącego do GRUPY INCO S.A. przy ulicy Lubańskiej 13/14. Za cenę 180 000 zł (sto osiemdziesiąt tysięcy złotych) Gmina nabyła trzy działki o łącznej powierzchni ponad 0,5 ha w centrum Nowogrodźca oraz budynek o powierzchni użytkowej ponad 1,3 tys. m2. Stan techniczny budynku oraz jego rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na realizację planowanej adaptacji i uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Budynek zlokalizowany jest w otoczeniu przemysłowo-handlowym, grunty wchodzące w skład nieruchomości zostaną przeznaczone na wykonanie terenów zielonych, żeby stworzyć najkorzystniejsze warunki pobytu dla pacjentów. Obecnie Urząd Miejski w Nowogrodźcu wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków uzyskania samodzielnego zjazdu z ulicy Lubańskiej do nieruchomości. Rozpoczęcie prac budowlano-montażowych planowane jest na II półrocze tego roku, a ich ukończenie - w II kwartale 2015 roku.
Równocześnie jednostka przygotowuje się do procesu wdrożenia systemu informatycznego, który pozwoli na prowadzenie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej. W celu uzyskania wsparcia ze strony Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego SPZZOZ przystąpił we wrześniu ubiegłego roku do konsorcjum realizacji projektu pod nazwą „Zintegrowana platforma dostępu do dokumentacji medycznej dla pacjentów z terenu powiatu zgorzeleckiego i bolesławieckiego". Liderem Konsorcjum jest Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespól Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, drugim partnerem jest SP ZOZ w Nowogrodźcu przy ulicy Asnyka. Konsorcjum w dniu 14 października 2013 r. złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach Priorytetu 2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku („Społeczeństwo Informacyjne") - nabór 69/K/2.2/2013. Wniosek został pozytywnie oceniony pod względem formalnym oraz rzeczowym, obecnie oczekuje na ocenę strategiczną dokonywaną przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

do artykułu SPZZOZ

 Źródło: Robert Adaszewski/Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej