Polska w 2050  zd

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci po raz kolejny podjął decyzję o zorganizowaniu konkursu dla dzieci i młodzieży.

W 2014 roku konkurs przebiegał pod hasłem „Moja Polska w 2050 roku". Celem konkursu było pobudzenie rozwoju wyobraźni i kreatywności wśród młodego pokolenia poprzez skierowanie ich uwagi na otaczającą rzeczywistość oraz wywołanie refleksji nad przyszłością własnego kraju. Dowolna forma pracy służyć miała kreatywnej projekcji wyobrażeń i marzeń związanych z wizją Polski w 2050 roku.
Formuła konkursu, podobnie jak w roku ubiegłym była szeroka i pozwalała na udział dzieci
i młodzieży z różnych placówek. Wizje własnego kraju, prezentowane przez młode pokolenie mogą stać się dla dorosłych niezwykle cenną wskazówką i inspiracją do dalszego działania. Warto wsłuchać się w głos tych, których dzisiejsza wyobraźnia już niedługo może stać się rzeczywistością kolejnych generacji Polaków.
Konkurs składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas okręgowego etapu konkursu prace były oceniane przez jury powołane przez parlamentarzystę właściwego ze względu na biuro, do którego przesłano prace. Jury wybierało maksymalnie
5 prac, które kwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego; prace wyróżnione na etapie okręgowym zostały przesłane do Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Nagrodą za wyróżnienie w etapie okręgowym było skierowanie wyróżnionych prac na etap ogólnopolski oraz wyjazd autorów tych prac do Senatu RP.
W dniu 16 maja 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników ogólnopolskiego konkursu „Moja Polska w 2050 roku", zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. W konkursie wzięło udział
ok. 4 tys. osób – od przedszkolaków po licealistów, z których prawie 280 zakwalifikowało się do finału, a 50 zostało wyróżnionych podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs.
Do biura Senatora Jana Michalskiego napłynęło ponad 150 prac literackich
i plastycznych. Pięć laureatek z naszego regionu: Zofia Rymaszewska (Miejski Zespół Szkół w Świeradowie Zdroju), Agata Jeziorna (Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta
w Uboczu), Amelia Frączek (Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego
w Nowogrodźcu), Katarzyna Marusiak (Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu) oraz Adrianna Zurych (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku) zakwalifikowało się na etap ogólnopolski i uczestniczyło w uroczystej gali w Sejmie RP.
Dwie spośród nich znalazły się w pięćdziesiątce zwycięzców. Na wyróżnienia zasłużyły Amelia Frączek z Nowogrodźca oraz Katarzyna Marusiak z Bolesławca, która dodatkowo wylosowała nagrodę specjalną – pobyt w zamku Senatora Jarosława Laseckiego.
W uroczystości wzięli udział: wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senator Alicja Chybicka. Parlamentarzyści podkreślali, że Polska w 2050 r. będzie należała do uczestników konkursu, dlatego warto wczytać się uważnie w treść prac literackich i starannie przyjrzeć się pracom plastycznym, w których dzieci i młodzież pokazały, jak wyobrażają sobie nasz kraj za 36 lat. Wiele prac zaskakuje dojrzałością. Ich młodzi autorzy dostrzegają zagrożenia wynikające z sytuacji międzynarodowej czy niszczenia środowiska naturalnego. Jak mówił wicemarszałek Stanisław Karczewski, wśród laureatów konkursu mogą być przyszli posłowie, senatorowie, premierzy. Odwołując się do hasła widniejącego w przedwojennej sali Senatu: Salus rei publicae suprema lex (dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem), zaapelował do młodzieży, by swoim następcom pozostawili Polskę piękniejszą i silniejszą niż ta, którą przejmą od obecnego pokolenia. Autorom 50 wyróżnionych prac wręczono dyplomy i upominki. Rozlosowano także nagrody specjalne, ufundowane przez sponsorów. Uroczystość zakończyła się przedstawieniem pt. „Baśń o grającym Imbryku".
Wyróżnione prace plastyczne zostaną ponadto wystawione podczas prezentacji
w Senacie RP.

 Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie gratuluje wspaniałego sukcesu Uczennicy z Nowogrodźca Amelii Frączek oraz życzy wysokich osiągnięć w nauce, dużo zdrowia, radości i szczęścia!

Zobacz galerię >>